Zadzwoń: +48 508 017 683
poniedziałek - czwartek 9-17
piątek 9-14

Instrukcja nr I/H-1

KAŁ

Należy zebrać trzy próbki kału w odstępach 1-3 dniowych w przeciągu 10 dni. Jeśli wypróżnienia występują rzadziej to należy zebrać próby z trzech kolejnych wypróżnień. W przypadku biegunki każdą próbę należy dostarczyć jak najszybciej od pobrania.

Próby należy zbierać do odpowiednich pojemników jednorazowych zakupionych w aptece i tylko w takich materiał do badań będzie przyjmowany.

 1. Próba kałowa powinna być wielkości 1-2 orzechów włoskich.
 2. Zebrane próby należy przechowywać w lodówce lub innym chłodnym miejscu.
 3. Pojemniki z próbami należy opisać imieniem, nazwiskiem osoby od której pochodzi próba oraz datą pobrania materiału.
 4. Próby należy dostarczyć/wysłać wszystkie razem, najlepiej w dniu zebrania ostatniej (powinny dotrzeć do laboratorium najpóźniej 48 godz. od ostatniego pobrania). Dostarczenie prób do laboratorium

KREW

Do badań potrzebna jest jedna próba krwi.

 1. Krew do badań można oddać w punktach pobrań współpracujących z naszym Laboratorium. Krew pobrana w punkcie pobrań jest przekazana tego samego dnia do naszego laboratorium. Badanie zostanie wykonane zgodnie z wypełnionym zleceniem badania medycznego, które należy wypełnić i zostawić z pobraną próbą krwi lub przesłać do nas drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w dniu pobrania krwi.
 2. Krew pełną, surowicę lub osocze do badań można pobrać w dowolnym punkcie pobrań krwi (nie pokrywamy kosztów pobrania  poza naszymi punktami pobrań). Należy dostarczyć ok.  5 ml krwi/surowicy/osocza. Po pobraniu materiał powinien być schłodzony do temp. +4oC. Probówkę należy opisać imieniem, nazwiskiem i datą pobrania krwi.

Uwaga

  • Do badań serologicznych należy dostarczyć surowicę, osocze lub krew pobraną do probówki z aktywatorem krzepnięcia.
  • Do badań PCR należy dostarczyć krew pełną pobraną do probówki morfologicznej z EDTA.

MOCZ

Mocz należy pobrać do specjalnego pojemnika jednorazowego (zakupionego w aptece). Należy dostarczyć max. 50 ml moczu. Pojemnik z moczem należy opisać imieniem, nazwiskiem i datą pobrania próby.

Badanie innego materiału biologicznego (plwocina, treść dwunastnicza, bioptaty, inne)

 1. Informacje udzielane są indywidualnie, drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BADANIE KLESZCZA ZDJĘTEGO Z CZŁOWIEKA

 1. Kleszcz powinien zostać usunięty mechanicznie (Instrukcja usunięcia kleszcza). Proszę nie stosować żadnych substancji np. maści, kremów, oleju do wyjęcia kleszcza ze skóry, ponieważ uniemożliwi to wykonanie badań molekularnych.
 2. Kleszcza przeznaczonego do badań należy włożyć do pojemnika, zalać 70-96% alkoholem i dobrze zamknąć. Nie należy stosować alkoholi zanieczyszczonych  (np. denaturat) lub preparatów alkoholowych przeznaczonych do dezynfekcji. Zalecane jest użycie niedużego pojemnika ze szczelną nakrętką i dokładne zabezpieczenie przesyłki przed wylaniem się/odparowaniem alkoholu.
 3. Dopuszczalne jest przechowywanie kleszcza ‘na sucho’ w temp +4oC przez jedną dobę po jego usunięciu ze skóry. Po tym czasie kleszcz powinien być zakonserwowany w alkoholu.
 4. Należy wypełnić zlecenie badania kleszcza – badanie medyczne

Dostarczenie prób do laboratorium

 1. Wszystkie próby (kał, krew, inne) można dostarczyć osobiście (kontakt) lub wysyłać jako przesyłkę kurierską expressową tak by trafiły do laboratorium od poniedziałku do czwartku. Laboratorium nie odpowiada za opóźnienie w rozpoczęciu badania lub nie wykonanie badania wynikające z dni wolnych od pracy. Należy dokładnie zaplanować dni pobrania prób.
 2. Badanie zostanie wykonane zgodnie z wypełnionym zleceniem badania medycznego. Wypełnione i podpisane zlecenie należy zostawić/wysłać razem z próbą do badania lub wysłać do nas drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w dniu wysłania próby do badania.
 3. Należy pamiętać o zaznaczeniu na zleceniu opcji odebrania wyników (osobiście, list polecony, przesyłka kurierska, droga elektroniczna w przypadku badania kleszcza).
 4. Krew pobrana w punkcie pobrań współpracującym z Laboratorium AmerLab (punkty pobrań) jest w tym samym dniu przekazana do naszego laboratorium. W punkcie pobrań można także zostawić próbę kału do badania.
 5. Krew pobraną w innym punkcie pobrań należy dostarczyć w ciągu 24 godzin do naszego Laboratorium. Do tego czasu probówkę z krwią należy przechowywać w temp +4⁰C.
 6. Wysyłka materiału do badań. Pojemniki z pobranym materiałem do badania należy zapakować w dwie przezroczyste torby foliowe. W przypadku wysyłki kurierem należy dodatkowo zapakować w torbę termiczną z wkładem chłodzącym oraz sztywne opakowanie zabezpieczające przed zgnieceniem.
 7. Nie przestrzeganie powyższych zaleceń może wpłynąć na niepewny/zafałszowany wynik.
  Nie wysyłamy wyników badań medycznych drogą mailową.
  Nie podajemy wyników badań przez telefon.

Płatności

 1. Gotówką w siedzibie AmerLab w dniu oddania próby do badań.
 2. Przelewem na konto. Badanie zostanie wykonane po zaksięgowaniu wpłaty na konto. W przypadku gdy próba nie nadaje się do badania należy ponownie dostarczyć ją do badania lub nastąpi zwrot wniesionej opłaty. Opłata za wysyłkę próby do badania nie podlega zwrotowi.

Pobierz formularz